DEPREM SEMPOZYUMU YAPILDI

3 Haziran 2023
DEPREM SEMPOZYUMU YAPILDI

Yakın zamanda yaşanan ve 11 ilimizi etkileyen, binlerce vatandaşımızın vefat ettiği Kahramanmaraş depreminde edinilen bilgilerin paylaşıldığı Deprem Sempozyumu Aybastı'da yapıldı. Aybastı Belediyesi ve AYKADER ( Aybastı ve Çevresi Kalkındırma Derneği ) ortaklığında yapılan Deprem Sempozyumu'na AFAD Genel Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen'de katıldı.

Acil Durum yönetiminin öne çıktığı bugünlerde depremin yaralarını sarmak ve hızla toparlanmak için kısa, orta ve uzun dönemde; devlet, sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar ve afetzedeler olarak neler yapılabilir? sorularının cevap bulduğu, Aybastı Belediye Başkanı ve AYKADER Başkanı Sayın Beytullah Geçtan'ın ev sahipliğinde gerçekleşen sempozyuma Ordu Vali Yardımcımız Sayın Ayhan Durmuş, AFAD Genel Başkan Yardımcısı Sayın Hamza Taşdelen, Kentsel Dönüşüm Uzmanı, ORKENT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nihat Şen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Değiştirme Başkanlığı Kurumsal İletişim Daire Başkanı Sayın Atilay Yılmaz ve 1. Sınıf Emniyet Müdürü Sayın Olgun Altuntaş konuşmacı olarak katıldılar.

Birinci derece deprem kuşağında yer alan ilçemizde deprem öncesi neler yapılmadılar ve olası bir depremde devlet, sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar ve afetzedeler olarak neler yapılabilir sorularına birbirinden değerli konuklar ile birlikte cevaplar arayarak çözüm yollarını değerlendirildi. Ordu'da 19 ilçede yalnızca Aybastı'da yapılan sempozyumun tüm ilçelerde yapılması gerektiğini belirten AFAD Genel Başkan Yardımcısı Sayın Hamza Taşdelen ve ORKENT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nihat Şen örnek davranıştan dolayı Belediye Başkanımız Sayın Beytullah Geçtan'a teşekkür ettiler.  ORKENT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nihat Şen; '' Aybastı'da yapılan bu sempozyum muhteşem bir farkındalık çalışması olmuştur. Beeldiye Başkanımızı kutluyor ve teşekkür ediyorum. Tüm ilçelerimizde örnek olmasını diliyor, Belediye Başkanımız Beytullah Geçtan ve ekibinin bu çalışmaları diğer ilçelerle paylaşarak oralarda da çalışması hareketi başlatması önem arz etmektedir. '' dedi.

Aybastı Deprem Sempozyumu katılıcımların değerlendirmesi ve vatandaşların sorularının cevaplanması ile son buldu.